Spring til indhold
Dansk
English
Print Sitemap

Sensus Nyhedsbrev – juni 2009

Kursus i tilgængelighed og tilgængeligt webdesign
Over en million danskere er it-analfabeter
FN’s handicap konvention. Kom så i gang, Danmark!
Blinde masserer sig til respekt
Digital tilgængelighedsundersøgelse
UK viser handicappede vej til toilettet
Besøg os på HITmessen 15.-16. september 2009 på Hotel Nyborg Strand
Danskerne på nettet
Videnskabsministeriets hjemmeside er blevet forbedret
Nyt om RoboBraille
Om Sensus nyhedsbrev


Kursus i tilgængelighed og tilgængeligt webdesign

Tilgængelighed på Internettet er en forudsætning for, at alle har adgang til netværkssamfundet. Tilgængelighed kan samtidig være en svær størrelse at få hold på, og der er mange myter forbundet med tilgængeligt webdesign.

Den 19. august 2009 kl. 9-16 holder Sensus kursus i egne lokaler på Torvet 3-5, 2. tv i Hillerød. Tilmelding kan ske via e-mail til kursus@sensus.dk eller telefonisk til 48 22 10 93.

Læs mere om Sensus' kurser.

Over en million danskere er it-analfabeter

En million danskere har aldrig brugt en computer, og yderligere en million har svage internetfærdigheder, viser rapport.

Mange danskere kan taste internetadresserne ind på browserlinjen i blinde. Og så er der dem, der går i baglås ved ord som 'browser' eller sågar bare 'internet'. Faktisk er en million danskere allerede stået af før computeren bliver tændt. De har nemlig aldrig brugt én. Det viser en opgørelse fra Danmarks Statistik, det såkaldte It-barometer, som netop er offentliggjort for 2009.

It-barometeret tager en gang om året temperaturen på danskernes færdigheder med internet- og computerværktøjer. Her bliver et repræsentativt udsnit af borgerne bedt om at svare på 37 spørgsmål om erfaringer med søgemaskiner som Google og Yahoo, vedhæftning af filer på mails eller basale computerfærdigheder som brug af tekstbehandlingsprogrammer.
"En stor del af befolkningen har rigtig gode forudsætninger for at håndtere de digitale muligheder, men desværre er der også en gruppe, der er mindre godt med", siger videnskabsminister, Helge Sander.

Ministeren vil nu sammen med en række fagforbund og arbejdsgiverorganisationer lancere en plan, der skal fremme danskernes It-færdigheder.

Læs hele artiklen på politiken.dk.

FN’s handicap konvention. Kom så i gang, Danmark!

I Kristelig Dagblad kunne man d. 17. Juni læse en kommentar fra Karin Bendixen. Her er et uddrag:

FN’s handicapkonvention har ikke optaget megen spalteplads i medierne. Desværre - for den er i særdeleshed interessant læsning med store sociale perspektiver, og både samfundet og forretningslivet kan få gavn af den. Det bærende princip i konventionen er at sikre, at personer med handicap kan få et selvstændigt liv og deltage fuldt ud i alle livets forhold, og i den forbindelse spiller tilgængelighed en afgørende rolle. Mennesker med handicap skal på lige vilkår med andre have adgang til byggeri, de fysiske omgivelser, transport, information og kommunikation - alt.

Center for Ligebehandling af Handicappede har adskillige gange efterspurgt en langsigtet strategi. Fra at Danmark var i førerposition inden for tilgængelighed, er området i dag præget af fragmentering, manglende koordinering, information og forskningen på området er ikke-eksisterende.

Det er regeringens opgave at sikre, at konventionen bliver implementeret. Samtidig er der behov for et nyt, innovativt tankesæt. Vi har brug for, at både politikere og fagfolk tager ejerskab til dette projekt og ikke mindst sikrer et højt informationsniveau på tværs. Ellers fortsætter vi den kendte "dem" og "os"-diskurs, hvor det ikke vedkommer den almindelige borger at tage del i spørgsmål om tilgængelighed.

Læs hele kommentaren på Kristligt Dagblads hjemmeside.

Blinde masserer sig til respekt

Blinde cambodjanere har det svært i et samfund, der bebrejder dem for selv at være skyld i deres synshandicap. Men et job som massør kan være vejen ud af problemerne.

Læs mere på politikens hjemme side. (fører til eksternt netsted).

Digital tilgængelighedsundersøgelse

KIA har i foråret gennemført en digital spørgeskemaundersøgelse af, hvordan webredaktører i det offentlige arbejder med tilgængelighed.

Overordnet set kender de fleste adspurgte til tilgængelighedsretningslinierne og er bekendt med, at det er en obligatorisk åben standard. Ligeledes har de fleste adspurgte brugt tilgængelighedsværktøjslinien til at teste en hjemmeside med.

Med hensyn til spørgsmålet om brug af vejledningen til tilgængelige hjemmesider svarede lidt over halvdelen, at de godt kendte til vejledningen, og lidt over halvdelen vurderede, at tilgængelighedsrådene i vejledningen er lette at forstå.

Læs mere og deltag i debatten om digitalisering på www.digitaliser.dk.

Se desuden hæftet ”15 skarpe til digitalisering af Danmark”.

UK viser handicappede vej til toilettet

Britiske borgere kan ved hjælp af en ny korttjeneste få hjælp til at finde handicapparkering, handicapvenlige toiletter og anden tilgængelighedsinformation.

Den ny handicaptjeneste er én af flere stedbestemte informationstjenester, der kan aktiveres via SMS. De britiske borgere har på tilsvarende vis adgang til eksempelvis information om nærmeste paskontor og offentlige internetcaféer, samt opdateret information om offentlig transport.

Den ny tjeneste er lanceret af den fællesoffentlige borgerpotal DirectGov.

Besøg os på HITmessen 15.-16. september 2009 på Hotel Nyborg Strand.

Skandinaviens største messe for teknologiske hjælpemidler til handicappede.

Teknologi er ikke et mål i sig selv, men det er et middel med nærmest ubegrænset potentiale. Det vil man kunne opleve, når årets HITmesse finder sted på Hotel Nyborg Strand 15. og 16. september.

HITmesse 2009 bliver en slags teknologisk eksperimentarium, som fanger ildsjælene og viser nye veje.

I år byder HITmessen på hele 52 udstillere, et nyt og spændende innovationsområde, hvor forskere præsenterer ny teknologi under udvikling, forhandlerworkshops, kåring af årets it-hjælpemiddel samt meget, meget mere.

Læs mere og tilmeld dig HITmesse 2009 på www.hmi.dk/hitmesse - ved tilmelding inden 6. juli opnår man rabat.

Danskerne på nettet

1,7 millioner danskere bruger sociale netværk på nettet. Og 74 procent af danske netbrugere læser nyheder på nettet.

Det er ikke længere nødvendigt at gå ud i det virkelige liv for at vende hverdagens begivenheder. Danskere på nettet blogger og chatter på sociale netværkstjenester som aldrig før. Tal fra Danmarks Statistik viser, at omkring 1,7 millioner danskere bruger sociale netværkstjenester. Og tjenester med brugerskabt indhold tiltrækker stadig flere.

Samlet har 86 procent af befolkningen adgang til internettet hjemme. Og 72 procent bruger dagligt eller næsten dagligt nettet.

Langt de fleste bruger netforbindelsen til e-mails - 94 procent - mens blot fem procent bruger nettet til at uddanne sig via et onlinekursus.

Læs hele nyheden om danskernes brug af internettet på www.tv2east.dk.

Videnskabsministeriets hjemmeside er blevet forbedret

Ved hjælp af en eksperts vurdering og tests med syv brugere med specielle behov er tilgængeligheden på Videnskabsministeriets hjemmeside vtu.dk blevet kortlagt og forbedret 2008-2009.

Overordnet var testens konklusion, at tilgængeligheden var tæt på at være god, men at der var en række problemer "af mindre alvorlig karakter". Testen konkluderede også, at vtu.dk "vil være godt tilgængelig, når de enkelte tilgængelighedsproblematikker, som er fundet under testen, rettes op".

Stort set alle de problemer, som blev afdækket i testen, er afhjulpet per maj 2009. Videnskabsministeriet fortsætter med at optimere tilgængeligheden, vel vidende at det altid kan blive bedre, at kravene til tilgængelighed forandrer sig, og at tilgængelighed skal tænkes ind i det daglige, redaktionelle arbejde.

Læs hele nyheden på Videnskabsministeriets hjemmeside.

Nyt om RoboBraille

Film om RoboBraille

Holdet bag RoboBraille har som vindere af Europakommisionens e-Accessibilty pris haft besøg af et professionelt filmhold og resultatet kan nu ses her: Se den her. (fører til eksternt netsted).

International anerkendelse af RoboBraille

RoboBraille, udviklet af Sensus og Synscenter Refsnæs, har vundet endnu en international pris, nemlig den britiske eWell Being Award i kategorien ’Reaching the Digitally Excluded’.

Onsdag den 17. juni blev der sat fokus på de sociale, økonomiske og miljømæssige fordele ved informations- og kommunikationsteknologi i London. Som en del af festen blev der uddelt priser til virksomheder og organisationer, som har forstået at fremme brugen af disse teknologier på innovativ vis.

"Den internationale anerkendelse af e-mailtjenesten som et hjælpemiddel til personer, der har svært ved at tilgå digitale medier er vigtig. Hensigten med RoboBraille er netop at skabe adgang til digitale informationer for mennesker med syns- eller læsevanskeligheder på en meget let måde, uanset hvor i verden brugeren er", siger Lars Ballieu Christensen, rådgiver og direktør i Sensus ApS.

Lars Ballieu Christensen modtog prisen sammen med Shirley Evans fra den engelske partnerorganisation The Royal National College for The Blind.

Her er der flere informationer om The National eWell-Being Awards (fører til eksternt netsted).

Lav dine egne strukturerede lydbøger med RoboBraille

Det er nu muligt at lave strukturerede lydbøger – også kaldet DAISY bøger - ved hjælp af RoboBraille-tjenesten. En DAISY-bog er en kombination af synkroniseret tekst og lyd. Formatet giver dig mulighed for at navigere i teksten og springe fra kapitel til kapitel. Der er også mulighed for at sætte bogmærker ind, således at du nemt kan finde tilbage til bestemte steder i bogen.

Du kan enten bruge en DAISY-afspiller for at høre/læse bogen eller du kan installere et program, der kan afspille DAISY-bøger på din computer, f.eks. Du kan downloade en DAISY-afspiller på www.daisy.org (fører til eksternt netsted).

Læs hvordan du bruger RoboBraille til at lave DAISY-bøger på www.robobraille.org (fører til eksternt netsted).

Bruger du RoboBraille-tjenesten?

Vi vil meget gerne høre din mening om RoboBraille-tjenesten. Hvorfor bruger du den? Hvorfor bruger du den ikke? Hvad fungerer godt og hvad kan blive bedre? Disse og flere spørgsmål har vi samlet i et spørgeskema, som vi håber at du vil besvare, så vi kan gøre RoboBraille endnu bedre.

Der trækkes lod om et gavekort til Paradis Is blandt de indkomne svar.

Du finder spørgeskemaet her (fører til eksterne netsted).

Om Sensus nyhedsbrev

Sensus’ nyhedsbrev udsendes 6-8 gange om året. Vi vil gerne høre fra dig, hvis du har en idé til en god historie, eller hvis du har kommentarer til indholdet.
Kontakt Linda: linda@robobraille.org

Tilmelding: Ønsker du at tilmelde dig mailinglisten for danske og internationale nyheder om tilgængelighed og tilgængeligt webdesign, kan de sende en e-mail til listadministrator@sensus.dk uden emne og med teksten subscribe accessibility i indholdsdelen.

Afmelding: Hvis du ikke ønsker at stå på mailinglisten, kan du sende en e-mail til listadministrator@sensus.dk uden emne og med teksten unsubscribe accessibility i indholdsdelen.